Vodafone Müşteri Hizmetleri | Çağrı Merkezi Telefon Numarası | İletişim Bilgileri

Vodafone 1991 yılından beri hizmet veren bir operatördür. Newbury, Birleşik Krallık merkezli uluslararası telekomünikasyon şirketi olma özelliği taşımaktadır. Ernest Harrison ve Gerald Whent’in kuruculuğunu üstlendiği bir şirkettir. Mobil ve sabit telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır. Cep telefonu, cep telefonu aksesuarları, tabletler ve modemler; sunduğu ürün hizmetleridir. 25 ülkede ortak ağları vardır ve 150 ülkede kurumsal müşterilerine hizmet vermektedir. Küresel mobil operatör grupları arasında dördüncü sırada yer alan bir operatördür. Vodafone müşteri hizmetleri aracılığı ile Vodafone hizmetlerinden yararlanabilir, bilgi alabilir ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Vodafone Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir?

Vodafone müşteri yetkileriyle hat yoğun olmadığı sürece beklemeden kısa süre içerisinde iletişime geçerek Vodafone hizmetleri ile ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz. Vodafone müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden ürün ve hizmet taleplerinizi iletebilirsiniz.

  • Vodafone Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 0542 542 00 00

Vodafone Müşteri Hizmetleri Saat Kaç İle Kaç Arasında Hizmet Veriyor?

Vodafone müşteri hizmetleri sizlere 7/24 hizmet vermektedir. Resmi tatil, hafta sonu ya da mesai saatleri fark etmeksizin istediğiniz her zaman diliminde müşteri hizmetlerini arayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Vodafone Müşteri Hizmetleri Çalışma Saatleri: 7 Gün 24 Saat

Vodafone Çağrı Merkezi Telefon Numarası Nedir?

Vodafone hat sahibiyseniz, hatlarınızdan çağrı merkezi numarası olan 542’yi tuşlayarak müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Vodafone Müşteri Hizmetleri Faks Numarası Nedir?

Vodafone firmasına yazılı olarak iletmeniz gereken bir evrak varsa, faks hattı aracılığı ile bu evrağı gönderebilirsiniz. Posta veya şubeye gitme yoluyla evrak teslim etmekten daha pratik ve belgenin daha kısa süre içerisinde ulaşmasını sağlayan bir yöntemdir.

  • Vodafone Müşteri Hizmetleri Faks Numarası: 0850 542 10 10

Vodafone Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlük Telefon Numarası ve Adresi Nedir?

Vodafone’un genel müdürlüğü İstanbul ili Şişli ilçesinde bulunmaktadır. Maslak’taki plaza ile posta veya telefon aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

  • Vodafone Genel Müdürlük Telefon Numarası: 0212 367 00 00
  • Vodafone Genel Müdürlük Adresi: Vodafone Plaza Büyükdere Caddesi No:251 34398 Maslak/İSTANBUL

Vodafone İnsan Kaynakları İletişim Bilgileri Nelerdir?

Vodafone insan kaynaklarına başvuruda bulunmak isterseniz açık pozisyonları Vodafone’un web sitesi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Açık pozisyonlar için istenen kriterlere göre başvuru yapabilir ve başvuru süreci ile ilgili gerekli bilgileri e-posta ya da insan kaynakları telefon numarası aracılığı ile alabilirsiniz.

  • Vodafone İnsan Kaynakları Telefon Numarası: 0212 367 00 00

Vodafone Müşteri Hizmetleri İletişim Formu Nereden Doldurulur?

Vodafone müşteri hizmetleri iletişim formu aracılığı ile Vodafone ile ilgili şikayetlerinizi, önerilerinizi ve isteklerinizi firmaya gönderebilirsiniz. Firma yetkililer mümkün olan en kısa süre içerisinde sizi arayarak iletişim formunda ilettiğiniz konu ile ilgili sizinle görüşme sağlamaktadır.

Vodafone Müşteri Hizmetleri Şikayet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Vodafone müşteri hizmetleri şikayet hattını arayarak Vodafone ürünleri ve hizmetleri ile ilgili bildirimde bulunabilmeniz mümkündür. Geri dönüş gerektiren bir şikayette bulunmanız halinde firma yetkilileri sizinle iletişime geçmekte ve şikayetinizi çözüme ulaştırmaktadır.

  • Vodafone Şikayet Hattı Telefon Numarası: 0542 542 00 00

Vodafone Müşteri Hizmetleri Resmi Sosyal Medya Hesapları Hangileridir?

Vodafone sosyal medya hesaplarını takip ederek Vodafone’un hem ülkedeki hem de dünyadaki güncel yeniliklerinden haberdar olabilirsiniz. Aynı zamanda Vodafone’un müşterilerine sunduğu kampanya hizmetlerini görüntüleyebilirsiniz.

“Vodafone Müşteri Hizmetleri | Çağrı Merkezi Telefon Numarası | İletişim Bilgileri” üzerine 6 yorum

Yorum yapın