TEB Müşteri Hizmetleri | Çağrı Merkezi Telefon Numarası | Müşteri Hizmetleri İletişim Bilgileri

1927 senesinde bankacılı faaliyetlerine başlayan Türkiye Ekonomi Bankası yani kısaca TEB, Türkiye’nin en köklü bankalarından birisidir. Kurulduğu yıldan bu yana hızla genişlettiği şube ağı, ürün ve hizmet çeşitliliği ile finans sektörünün çeşitli alanlarındaki aracılık faaliyetlerini sürdürmekte olan TEB, öncelikli çalışma prensibi olarak profesyonel yönetim anlayışı, şeffaflık ve müşteri memnuniyeti olarak belirlemiştir. Müşterileri için gerek hizmet alımı sırasında gerekse hizmet aldıktan sonra her zaman her konuda yardımcı olarak samimiyetini ve güvenilirliğini kanıtlamıştır. TEB müşteri hizmetleri platformu ile müşterilerin anında temsilci ile görüşmelerini sağlamak amacıyla güçlü bir alt yapı oluşturan banka, oldukça geniş müşteri kitlesine sahiptir. Finansal büyümenin yanında verimliliğe de çok büyük önem veren TEB, çok geniş alanlarda sorumluluk bilinciyle projelerini hayata geçirerek hem TEB markasına değer katmaya devam etmektedir.

TEB Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir?

TEB müşteri hizmetleri, müşterilerinin mera ettiği bütün konularda yardımcı olabilmek için çok çalışmaktadır. TEB müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden sağlanan ulaşım sayesinde anında bağlantı kurulmaktadır. Oluşan sorunların çözümleri ilgili temsilci tarafından hızlı bir şekilde çözüme ulaştırılmaktadır.

  • TEB Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 0850 200 0 666

 TEB Müşteri Hizmetleri Saat Kaç ile Kaç Arasında Hizmet Veriyor?

TEB müşteri hizmetleri müşterilerine 7 gün 24 saat hizmet sunmaktadır.

  • TEB Müşteri Hizmetleri Çalışma Saatleri: 24 saat

TEB Çağrı Merkezi Telefon Numarası Nedir?

TEB çağrı merkezi 0850 200 0 666 telefon numarası üzerinden müşterilerinin olası sorunları, şikayetleri ve dilekleri hakkında başvuru almaktadır.

TEB Müşteri Hizmetleri Faks Numarası Nedir?

TEB müşteri hizmetlerine ait herhangi bir faks numarası bulunmamaktadır. Fakat [email protected] mail adresi yoluyla gönderilmek istenen yazılı belgelerin hepsi kabul edilmektedir.

  • TEB Müşteri Hizmetleri Faks Numarası: Bulunmamaktadır.

TEB Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlük Telefon Numarası ve Adresi Nedir?

TEB müşteri hizmetleri genel müdürlüğü İstanbul’da bulunmakta ve Ümraniye’deki müşteri hizmetleri binasında müşterilerine hizmet vermektedir.

  • TEB Genel Müdürlük Telefon Numarası: 0216 635 35 35
  • TEB Genel Müdürlük Adresi: TEB Kampüs C ve D Blok Saray Mahallesi Sokullu Caddesi No:7A- 7B Ümraniye/İSTANBUL

TEB İnsan Kaynakları İletişim Bilgileri Nelerdir?

TEB insan kaynakları birimi ile banka içinde veya genel merkezde oluşan açık pozisyonlar hakkında bilgi edinmek mümkün olacaktır.

  • TEB İnsan Kaynaklar Telefon Numarası: 0850 200 0 666

TEB Müşteri Hizmetleri İletişim Formu Nereden Doldurulur?

TEB resmi internet sitesi üzerinden iletişim formuna ulaşım sağlanmaktadır. Sitede bulunan iletişim formundaki ilgili yerlerin doğru ve anlaşılır bir şekilde doldurulmasından sonra oluşan dilek, şikayet ve isteklerin çözümü hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

TEB Müşteri Hizmetleri Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

TEB müşteri hizmetleri şikayet hattını arayarak ilgili konu hakkında temsilci ile görüşme sağlamak mümkündür.

  • TEB Şikayet Hattı Telefon Numarası: 0850 200 0 666

TEB Müşteri Hizmetleri Resmi Sosyal Medya Hesapları Hangileridir?

Sosyal medyanın günümüzde ilgi çok sık kullanılan bir platform olması birçok iletişim yolunun buraya kaymasını sağlamıştır. TEB müşteri hizmetleri, müşterilerine daha iyi hizmet vermek ve daha kolay ulaşım sağlamak amacıyla resmi sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanıma açmıştır. Sosyal medya üzerinden TEB ile ilgili güncel bilgilere ulaşım sağlamak oldukça kolaydır.

Yorum yapın