Kuryenet Müşteri Hizmetleri |Çağrı Merkezi Telefon Numarası

Kuryenet firması kurulduğu ilk günlerde bölgesel olarak hizmet eden bir firmaydı. Zaman içerisinde kaliteli ve tam zamanında ulaştırma imkanı sağlayan bir firma haline gelmesiyle çalışma saatlerini ve personel sayısını artırarak uluslararası bir firma haline gelmiştir. Müşterilerin de tatmin olacağı bir hizmet sunduğundan dolayı daha yoğun ve kaliteli hizmetler sunabilmek için personel kadrosu, filo sayısı ve çalışmış olduğu ülke sayısı bakımından gitgide adından daha fazla söz ettirmeye başlamıştır. Kuryenet müşteri hizmetleri tüm bu detaylar ve hizmet kalitesi hakkında daha detaylı bilgiler vererek bireylerin sorunlarını çözmeye odaklı çalışmaktadır.

Kuryenet Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir?

Kuryenet’in müşteri hizmetleri bölümü ile iletişime geçerek hizmet öncesinde ve sonrasında yaşanan veya yaşanabilecek olan her türlü olumlu ve olumsuz durum hakkında detaylı ve güvenilir bilgi alınabilir. Kuryenet müşteri hizmetleri telefon numarası müşteriler tarafından öğrenildikten sonra firma ile irtibata geçerek pek çok hizmetten yararlanılabilir.

Kuryenet Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 444 93 93

Kuryenet Müşteri Hizmetleri Saat Kaç İle Kaç Arasında Hizmet Veriyor?

Kuryenet çağrı merkezi pazartesinden cumaya kadar sabah 09:00 ile 12:30 ile 13:30-18:00 saatleri arasında hizmet ederken hafta sonları hizmet vermeyen bir çalışma sistemine sahiptir.

  • Kuryenet Müşteri Hizmetleri Çalışma Saatleri: 09:00-12:30 13:30-18:00

Kuryenet Çağrı Merkezi Telefon Numarası Nedir?

Kuryenet çağrı merkezi ile iletişim kurabilmek için 444 93 93 numarasını tuşlamak iletişim için yeterli olacaktır. Bu numaradan başka resmi bir numarası yoktur.

Kuryenet Müşteri Hizmetleri Faks Numarası Nedir?

Kuryenet resmi veya yazılı olan herhangi bir belge ulaştırılması gerektiği zamanlarda faks merkezi sistemini kullanmaktadır. Faks yöntemi sağlıklı ve güvenli olduğu için en sağlıklı yöntemlerden biridir. Direk iletişimin mümkün olmadığı durumlarda müşterilerin ihtiyaçlarını gidermede kullanılan bir yöntemdir.

  • Kuryenet Müşteri Hizmetleri Faks Numarası: 444 93 93

Kuryenet Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlük Telefon Numarası ve Adresi Nedir?

Kuryenet müşteri hizmetleri genel müdürlüğü İstanbul/Tuzla bölgesinde yer almaktadır. Markayla veya markaya dair oluşabilecek herhangi bir sıkıntı durumunda bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için en etkili yöntemlerden biri genel müdürlük ile iletişime geçmektir.

  • Kuryenet Genel Müdürlük Telefon Numarası:444 93 93
  • Kuryenet Genel Müdürlük Adresi: 2. Sanayi Caddesi, No:10, 34956 Aydınlı – İstanbul Ay Organize Sanayi Bölgesi/Tuzla/İstanbul

Kuryenet İnsan Kaynakları İletişim Bilgileri Nelerdir?

Kuryenet Kargo firmasının insan kaynakları kolunun belirlediği olduğu statülere göre internet sitesinden ve telefon numarasından ulaşabilir, bu pozisyonlar hakkında gerekli olan bilgiler alınarak başvuru işlemleri yapılabilir. Müşteri hizmetlerine ulaşılarak insan kaynakları bölümüne yönlendirilmek istenmelidir.

  • Kuryenet İnsan Kaynakları Telefon Numarası: 444 93 93
	kuryenet müşteri hizmetleri iletişim

Kuryenet Müşteri Hizmetleri İletişim Formu Nereden Doldurulur?

Kuryenet müşteri hizmetleri iletişim formu firmaya olan şikayetlerinizi, taleplerinizi, sormak istediklerinizi ve var olan sıkıntınızı belirtebilmenizi sağlayan bir araçtır. Firmanın görevlileri bu durumu gördüğü takdirde en kısa sürede dönüş yapacaktır.

Kuryenet Müşteri Hizmetleri Şikayet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Kuryenet müşteri hizmetleri şikayet hattı müşterilerin sipariş öncesinde, sipariş anında veya sipariş sonrasında yaşadığı her türlü soruna dair çözüme kavuşabilmesi için şikayetini bildirdiği hattır.

KuryenetŞikayet Hattı Telefon Numarası: 444 93 93

Kuryenet Müşteri Hizmetleri Resmi Sosyal Medya Hesapları Hangileridir?

Kuryenet sosyal medya hesapları hizmete sunulan her türlü kargo hizmetine dair kampanyalar, bilgiler ve genel hizmetlere dair konularda önceden bilgi verme hizmeti sağlayan bir hizmettir. Bu sosyal medya hesapları şunlardır:

Yorum yapın