Alışveriş

Getir Müşteri Hizmetleri | Çağrı Merkezi Telefon Numarası | Müşteri Hizmetleri İletişim Bilgileri

Getir iletişim , istenilen siparişleri on dakika içerisinde müşteriye ulaştırmayı amaçlayan ve uygulama üzerinden faaliyet gösteren bir market uygulamasıdır. İlk olarak 2015 senesinde piyasaya sunulmuş olan Getir uygulaması ilk olarak Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Bodrum ve Kocaeli’nin seçili yerlerinde hizmete açılmıştır. Daha sonra diğer büyük şehirde de hizmet vermeye başlamıştır. Getir uygulaması adına 100’den fazla depo bulunmaktadır. Yurt dışına açılma planlarına sahip olan şirket, öncelikle müşterilerinin güvenini ve ilgilisini kazanmayı amaçlamaktadır. Müşterileri için, Getir müşteri hizmetleri platformu üzerinden hizmet veren Getir, hızlı bir şekilde büyüme göstermektedir. Müşterileri tarafından büyük ilgi gören uygulama, sipariş üzerine çalışmasının yanında yemek siparişi de getirmektedir.

Getir Telefon Numarası Nedir?

Getir müşteri yetkilileriyle kısa sürede iletişime geçme imkanı bulan müşteriler, Getir müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden ilgili temsilci ile diledikleri gibi iletişime geçebilmektedirler.

  • Getir Telefon Numarası: 0 (850) 532 50 50

Getir Çalışma Saatleri Kaç ile Kaç Arasında Hizmet Veriyor?

Getir müşteri hizmetleri müşterilerine haftanın her günü hizmet sunmaktadır. Belirlenen mesai saatleri içerisinde ulaşım sağlanan Getir müşteri hizmetleri, hızlı bir şekilde sorunlara çözüm bulmaktadır.

  • Getir Müşteri Hizmetleri Çalışma Saatleri: 07.00 – 02.00

Getir Çağrı Merkezi Telefon Numarası Nedir?

Getir firması çağrı merkezi, 0 (850) 532 50 50 telefon numarası üzerinden hizmet sunmaktadır.

Getir Müşteri Hizmetleri Faks Numarası Nedir?

Getir firması adına bulunan bir faks numarası yoktur. info@getir.com mail adresi üzerinden yazılı belgelerin kabulü ve incelenmesi yapılmaktadır.

  • Getir Müşteri Hizmetleri Faks Numarası: Bulunmamaktadır

Getir Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlük Telefon Numarası ve Adresi Nedir?

Getir uygulamasının müşteri hizmetleri genel müdürlüğü İstanbul’da bulunmaktadır. Getir genel müdürlük binası Beşiktaş’ta müşterilerine hizmet vermektedir.

Sonrasında firmanın genel müdürlük bilgilerini şu şekilde yazıyoruz:

  • Getir Genel Müdürlük Telefon Numarası: 0850 532 50 50
  • Getir Genel Müdürlük Adresi: Etiler Mahallesi Tanburi Ali Efendi Sokak Maya Residences Sitesi T Blok No:13/334 Beşiktaş/İstanbul

Getir İnsan Kaynakları İletişim Bilgileri Nelerdir?

Getir insan kaynakları birimi, getir firmasında çalışacak eni çalışanların belirlenmesinde rol oynamaktadır. Firma için oluşan açık pozisyonlar hakkında Getir insan kaynakları ile iletişim kurmak mümkündür.

  • İnsan Kaynaklar Telefon Numarası: 0850 532 50 50

Getir Müşteri Hizmetleri İletişim Formu Nereden Doldurulur?

Getir resmi internet sitesi üzerinden “Bize Ulaşın” sekmesi altından iletişim formuna ulaşım sağlamak mümkündür. İletişim formunda bulunan ilgili yerlerin doğru ve eksiksiz bir şekilde müşteri tarafından doldurulması oldukça önemlidir. Doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulan iletişim formları ilgili temsilci tarafından incelenmekte ve en kısa zamanda çözüme ulaşmaktadır.

Getir Şikâyet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Getir şikayet hakkı üzerinden bildirilen şikayet, öneri ve sorunlar anında ilgili temsilci tarafından kayda alınıp, hızlı bir şekilde sonuca bağlanmaktadır.

  • Getir Şikayet Hattı Telefon Numarası: 0850 532 50 50

Getir Müşteri Hizmetleri Resmi Sosyal Medya Hesapları Hangileridir?

Firma ile en kısa yoldan iletişim kurmak için, Getir sosyal medya hesaplarını kullanılabilir. Günümüzde sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ve sıklıkla tercih edilmeye başlamasının ardından Getir müşteri hizmetleri de sosyal medya iletişim hizmetleri güçlendirmiştir. Sosyal medya hesapları üzerinden yeni kampanyalara ve duyurulara ulaşım sağlamak mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu